WELCOME TO
THE AMERICAN LEGION

America's Largest
Veterans Service Organization

myLegion.org Icon
Social Icons

The American Legion Department of Arkansas State Headquarters

http://www.arlegion.org/

2016-2017 Department Commander J.W. Smith

Department Commander:                                                             J.W. Smith

Immediate Past Commander:                                                       C. Verlon Abram

S.E. Area Vice Commander:                                                          Jerry Sullivan

S.W. Area Vice Commander:                                                         R.D. Kinsey           

N.W. Area Vice Commander:                                                         Barbara Aguirre         

N.E. Area Vice Commander:                                                          Michael Westergren    

Department Adjutant:                                                                  Doyle Batey      

National Executive Committeeman:                                               Mary Erdman

Alt. National Executive Committeeman:                                         C. Jacob Greeling

Department Finance Officer:                                                         Glen Minor  

Department Historian                                                                   C. Jacob Greeling     

Department Judge Advocate:                                                        Paul Bridges     

Department Chaplain:                                                                  Ray Brust

Department Service Officer/National Cemetery                               Fred Steube        

Department Sgt. at Arms:                                                             James White      

Department Asst. Sgt. at Arms:                                                     Irwin E. Wright

Department Bugler:                                                                      Mike Nuckolls           

Americanism Chairman:                                                                Ralph Sims

Baseball Commissioner:                                                                Jeral Howard

Boy Scout Chairman:                                                                    Lee Johnson

Boy State Chairman:                                                                    Len Cotton 

Child Welfare Director:                                                                 Doyle Batey

Constitution & Bylaws Chairman:                                                  Paul Bridges

Education & Scholarship Chairman:                                               Archie Frye

Employment Chairman:                                                                Kevin Steel

Flag Alliance Chairman:                                         

 

Keith Dover

Foreign Relations Chairman:                                 

 

Jim Lane

Homeland Security Chairman:                               

 

Glen Minor

 Vice Chairman for Aerospace:                              

 

Ron Bissett

 Vice Chairman for Blood Drive:                            

 

Joe McGloflin

 Vice Chairman for Emergency Management:   

 

Bill Sheets

 Vice Chairman for Army Affairs:                           

 

Verlon Abram

 Vice Chairman for Naval Affairs:                          

 

Marvin Mendenhall

 Vice Chairman for Marine Corps Affairs:            

 

Jim Gruenewald

 Vice Chairman for Counter Subversive Activities: 

 

xxxxxxxxxxxx

 Vice Chairman for Coast Guard Affairs:              

 

Jamie Michner

Vice Chair Communications Computer Security: 

 

Dan Nicholson

Homeless Veterans Task Force chairman:  

 

 

Dallas Erdman

Internal Affairs Chairman:  

 

 

 

 

RD Kinsey

Legislative Chairman:          

 

 

 

 

R.D. Kinsey

Membership Chairman:       

 

 

 

 

Jack Netherland

Membership Team Member

 

 

 

 

Michael Westergren

Membership Team Member

 

 

 

 

Jerry Sullivan

Membership Team Member

 

 

 

 

Barbara Aguirre

Membership Team Member

 

 

 

 

R.D. Kinsey

Military Affairs Chairman:  

 

 

 

 

Gene McVay

Oratorical Chairman:            

 

 

 

 

Roger Lacy                             

POW/MIA Chairman:            

 

 

 

 

Roberta Davis

Public Relations Chairman: 

 

 

 

 

Keith Dover 

Shooting Sports Chairman: 

 

 

 

 

John Horton (until 1-1-2017)

Veterans Preference Chairman:                                                 Richard Maxwell                  

 

Convention Committee

  1. – At Large:                                                                           Joe McGloflin
  2. – S.W. Area:                                                                         Bob Pepper (Chair) 
  3. - N.W. Area:                                                                          J.W. Smith
  4. - S.E. Area:                                                                           Everett Smith
  5. - N.E. Area:                                                                           Kevin Caldwell

Advisor:                                                                                        Charlie McAfee, Auxiliary

 

Real Properties Management Committee

  1. – S.W. Area at large:                                                            Jim Cessor
  2. - N.E. Area:                                                                          Marvin Jumper
  3. - S.E. Area:                                                                          Gordon Murray (Chair)
  4. – S.W. Area:                                                                        Jerry Earnest

2021- N.W. Area:                                                                          Bob Young 

 

Policy Committee

2017 - N.E. Area:                                                                           Marvin Jumper

2018- N.W. Area:                                                                           Ross Rogers (Chair)

2019 - S.E. Area:                                                                            Everett Smith 2020 – At - Large: Bill Eaton

2021- S.W. Area:                                                                            Mary Erdman 

 

Budget & Finance Committee

Chairman                                                                                       Glen Minor (Finance Officer)

  1. - S.W. Area:                                                                          Dallas Erdman
  2. – N.E. Area:                                                                          Keith Paluso
  3. – At-Large:                                                                           Robert Johnson 
  4. – N.W. Area:                                                                         Art Florer
  5. - S.E. Area:                                                                           James Caton

Children & Youth Committee

  1. - Area at large:                                                                      Marvin Jumper 
  2. - NW Area:                                                                            Earl Stephenson 
  3. – NE Area:                                                                             Mike Westergren (Chair)
  4. - SW Area:                                                                             Donald Vanscotter 
  5. - SE Area:                                                                              Gerald “Skip” Hill

Ex-Officio: Adjutant/Child Welfare Director                                        Doyle Batey

Ex-Officio: Education & Scholarship Chairman:                                  Archie Frye

 

Boys State                 Commissioners:

2017 - Richard Carvell         

 

 

2018 - Ralph Sims 

2019 - Harley Treat               

 

 

2020 - Len Cotton (Chairman) 

2021 - Bill Eaton                   

 

 

 

Boys State Director: Tommy Fowler

Resolutions Committee 

 

 

 

Constitution & By-Laws Committee

Paul Bridges – Chairman 

 

 

Paul Bridges - Chairman

Frank Kaye                            

 

 

Frank Kaye

Everett Smith                         

 

 

Everett Smith

Bill Eaton                                

 

Credentials Committee

 

Policy Committee Members

 

Activities Committee

 

 

 

Bill Eaton

2017 Area at Large - Keith Dover  

 

2018 N.E. - Bob Johnson                 

2018 S.E. - Joe McGloflin                

 

2019 N.W. - Marvin Mendenhall 

2019 S.W. - R.D. Kinsey -                

 

2020 S.W. – Bobby Joe Parker   

2021 N.W. - Jamie Michner             

Charley McAfee-      Auxiliary

 

2021 S.E. - Gary Moore  

 

 

Sons of The American Legion Advisors

2017 N.W. Advisor:                                                            Steve Williams 

2018 S.W. Advisor:                                                             Dan Nicholson  

2019 S.E. Advisor:                                                              Joe McGloflin Jr. 

2020 N.E. Advisor:   Johnny Von Ruedgisch   2021  Area at Large         Wally Rosier (Chair)  

 

Centennial Committee – serves through 2019

 

N.W. Ross Rogers – Chair

N.E. Michael Westergren – Vice Chair

S.E.  Laura Leger

S.W.  Dan Nicholson

Auxiliary          Betty Minor and Carol Westergren

Jerry Sullivan

Marvin Jumper

 

Legionnaire Newspaper Committee

 

Managing Editor – Department Adjutant

Reporters - Jake Greeling/ RD Kinsey – 2017

Marketing – Jerry Sullivan – 2018

Publisher – Barbara Aguirre – 2019

Editor – Michael Westergren – 2020

Auxiliary Managing Editor – Department Secretary

Auxiliary Editor – Joann Cobb

http://www.arlegion.org/